MS3116F16-26S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Industrial Operations
In Stock: 2
Datasheet
26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
MS3116F16-26S
DigiKey Part Number
1003-MS3116F16-26S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3116F16-26S
Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Number of Positions
26
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
16-26
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C