MS3114E14-19S
DigiKey Part Number
1003-MS3114E14-19S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3114E14-19S
Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
19
Features
Backshell
Shell Size - Insert
14-19
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C