MS3114E12-10S
DigiKey Part Number
IMS3114E12-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3114E12-10S
Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Number of Positions
10
Features
Backshell
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C