MKJ3C7F7-10DN
DigiKey Part Number
1003-1527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3C7F7-10DN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Orientation
N (Normal)
Shell Finish
Electroless Nickel
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
7-10
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C