MKJ1A7F7-10PA
DigiKey Part Number
1003-1568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ1A7F7-10PA
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
A
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Electroless Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
7-10
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
500VAC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C