MDSM-25PE-Z10-VR17
MDSM-25PE-Z10-VR17
MDSM-25PE-Z10-VR17
DigiKey Part Number
1003-1153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDSM-25PE-Z10-VR17
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDSM-25PE-Z10-VR17 Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
Features
Board Lock, Shielded
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C