MDM-69SSB
MDM-69SSB
DigiKey Part Number
1003-MDM-69SSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-69SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 69POS PNL MNT
Detailed Description
69 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Wire Gauge
26 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C