IS66WVO8M8FBLL-166BLI
DigiKey Part Number
706-IS66WVO8M8FBLL-166BLI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS66WVO8M8FBLL-166BLI
Description
64MB, OCTALRAM, 8MBX8, 3.0V, 166
Customer Reference
Detailed Description
PSRAM (Pseudo SRAM) Memory IC 64Mbit SPI - Octal I/O 166 MHz 7 ns 24-TFBGA (6x8)
Category
Memory Interface
SPI - Octal I/O
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Active
Access Time
7 ns
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Memory Format
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)