IS66WVH8M8FBLL-166B1LI
DigiKey Part Number
706-IS66WVH8M8FBLL-166B1LI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS66WVH8M8FBLL-166B1LI
Description
64MB, HYPERRAM, 8MBX8, 3.0V, 166
Customer Reference
Detailed Description
PSRAM (Pseudo SRAM) Memory IC 64Mbit HyperBus 166 MHz 36 ns 24-TFBGA (6x8)
Category
Memory Interface
HyperBus
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
36ns
Part Status
Active
Access Time
36 ns
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
Memory Format
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (TA)