IS66WVH16M8DALL-166B1LI
DigiKey Part Number
706-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS66WVH16M8DALL-166B1LI
Description
Customer Reference
Detailed Description
PSRAM (Pseudo SRAM) Memory IC 128Mbit Parallel 166 MHz 36 ns 24-TFBGA (6x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IS66WVH16M8DALL-166B1LI Models
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
36ns
Part Status
Active
Access Time
36 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.95V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)