VMP-R500-1.0-U
DigiKey Part Number
4423-VMP-R500-1.0-UTR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-VMP-R500-1.0-UCT-ND - Cut Tape (CT)
4423-VMP-R500-1.0-UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMP-R500-1.0-U
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.5,
Detailed Description
500 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)