SMT-R100-1.0
DigiKey Part Number
4423-SMT-R100-1.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-SMT-R100-1.0CT-ND - Cut Tape (CT)
4423-SMT-R100-1.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMT-R100-1.0
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.1,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)