SMS-R082-0.5-EM
DigiKey Part Number
4423-SMS-R082-0.5-EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS-R082-0.5-EM
Description
RESISTOR - AEROSPACE RATED ISA-P
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 mOhms ±0.5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tray
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)