CMS-R050-1.0
DigiKey Part Number
4423-CMS-R050-1.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-CMS-R050-1.0CT-ND - Cut Tape (CT)
4423-CMS-R050-1.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-R050-1.0
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.05,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 2.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)