CMK-R030-1.0
DigiKey Part Number
4423-CMK-R030-1.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-CMK-R030-1.0CT-ND - Cut Tape (CT)
4423-CMK-R030-1.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMK-R030-1.0
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.03,
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)