CLK-R010-1.0
DigiKey Part Number
4423-CLK-R010-1.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-CLK-R010-1.0CT-ND - Cut Tape (CT)
4423-CLK-R010-1.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLK-R010-1.0
Description
RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.060" L x 0.120" W (1.52mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)