XMC1301T038F0032AAXUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 1,947
Datasheet
ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH PG-TSSOP-38-9
XMC1301T038F0032AAXUMA1
DigiKey Part Number
XMC1301T038F0032AAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC1301T038F0032AAXUMA1
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 38TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 16x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
PG-TSSOP-38-9
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)