IRS2004STRPBF
DigiKey Part Number
IRS2004STRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRS2004STRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRS2004STRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRS2004STRPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.5V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 600mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Not For New Designs
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
70ns, 35ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Synchronous
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Supply
10V ~ 20V