IPW65R110CFDFKSA2
DigiKey Part Number
448-IPW65R110CFDFKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R110CFDFKSA2
Description
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 31.2A (Tc) 277.8W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW65R110CFDFKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
277.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-41
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 12.7A, 10V