IPP65R310CFDXKSA2
DigiKey Part Number
448-IPP65R310CFDXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP65R310CFDXKSA2
Description
MOSFET N-CH 650V 11.4A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11.4A (Tc) 104.2W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
EDA/CAD Models
IPP65R310CFDXKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 400µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
104.2W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
310mOhm @ 4.4A, 10V