IPP120N08S404AKSA1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 448-IPP120N08S404AKSA1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPP120N08S404AKSA1 |
Description | MOSFET N-CH 80V 120A TO220-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 120A (Tc) 179W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±20V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6450 pF @ 25 V |
Packaging Tube | Power Dissipation (Max) 179W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Through Hole |