IPP060N06NAKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 10,256
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,545
Datasheet
Texas Instruments
onsemi
onsemi
IXYS
In Stock: 214
STMicroelectronics
N-Channel 60 V 17A (Ta), 45A (Tc) 3W (Ta), 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP060N06NAKSA1
DigiKey Part Number
IPP060N06NAKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP060N06NAKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 17A/45A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP060N06NAKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V