IPP037N06L3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPP037N06L3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP037N06L3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Tc) 167W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
EDA/CAD Models
IPP037N06L3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 93µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13000 pF @ 30 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 90A, 10V