IPP032N06N3GXKSA1
DigiKey Part Number
IPP032N06N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP032N06N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 120A (Tc) 188W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
EDA/CAD Models
IPP032N06N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 118µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
165 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13000 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
188W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 100A, 10V