IPP016N06NF2SAKMA1
DigiKey Part Number
448-IPP016N06NF2SAKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP016N06NF2SAKMA1
Description
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 36A (Ta), 194A (Tc) 3.8W (Ta), 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-U05
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP016N06NF2SAKMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 186µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
233 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-U05
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V