IPG20N04S412ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPG20N04S412ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPG20N04S412ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPG20N04S412ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPG20N04S412ATMA1
Description
MOSFET 2N-CH 40V 20A 8TDSON
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 20A 41W Surface Mount PG-TDSON-8-4
EDA/CAD Models
IPG20N04S412ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1470pF @ 25V
Series
Power - Max
41W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.2mOhm @ 17A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 15µA