IPD90N04S403ATMA1
DigiKey Part Number
IPD90N04S403ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD90N04S403ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD90N04S403ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD90N04S403ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 90A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 90A (Tc) 94W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD90N04S403ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
66.8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5260 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-313
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 90A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 53µA