IPD30N03S2L10ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 4,397
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 103
N-Channel 30 V 30A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD30N03S2L10ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD30N03S2L10ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD30N03S2L10ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C