IPB200N15N3GATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 25,743
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 28
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 796
N-Channel 150 V 50A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB200N15N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB200N15N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB200N15N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB200N15N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB200N15N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 150V 50A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPB200N15N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1820 pF @ 75 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V