IPA80R1K4P7XKSA1
DigiKey Part Number
IPA80R1K4P7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA80R1K4P7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 800V 4A TO220-3F
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 4A (Tc) 24W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
EDA/CAD Models
IPA80R1K4P7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 700µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
250 pF @ 500 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
24W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 1.4A, 10V