IPA80R1K4CEXKSA2
DigiKey Part Number
IPA80R1K4CEXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA80R1K4CEXKSA2
Description
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO220
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 3.9A (Tc) 31W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
EDA/CAD Models
IPA80R1K4CEXKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 240µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
570 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
31W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 2.3A, 10V