IPA60R125CPXKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1,078
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 51
Datasheet
Similar
In Stock: 702
In Stock: 264
N-Channel 650 V 25A (Tc) 35W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R125CPXKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R125CPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R125CPXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 25A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R125CPXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 16A, 10V