CY8C27443-24SXIT
DigiKey Part Number
448-CY8C27443-24SXITTR-ND - Tape & Reel (TR)
448-CY8C27443-24SXITCT-ND - Cut Tape (CT)
448-CY8C27443-24SXITDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C27443-24SXIT
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
CY8C27443-24SXIT Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)