CY8C27443-24PVXI
DigiKey Part Number
448-CY8C27443-24PVXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C27443-24PVXI
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
CY8C27443-24PVXI Models
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)