BSC032N04LSATMA1
DigiKey Part Number
BSC032N04LSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC032N04LSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC032N04LSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC032N04LSATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 21A/98A TDSON
Detailed Description
N-Channel 40 V 21A (Ta), 98A (Tc) 2.5W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-6
EDA/CAD Models
BSC032N04LSATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 52W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 50A, 10V