BSC011N03LSTATMA1
DigiKey Part Number
BSC011N03LSTATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC011N03LSTATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC011N03LSTATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC011N03LSTATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 39A/100A TDSON
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 39A (Ta), 100A (Tc) 3W (Ta), 115W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8 FL
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300 pF @ 15 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 115W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8 FL
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1mOhm @ 30A, 10V