RF1V-5A1B-D24
DigiKey Part Number
1885-1764-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1V-5A1B-D24
Description
RELAY GEN PURPOSE 6PST 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
18 VDC
Manufacturer
IDEC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
20 ms
Packaging
Bulk
Release Time
20 ms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
20.8 mA
Contact Form
6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
1.15 kOhms
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max