DF57H-2S-1.2C
DF57H-2S-1.2C
DF57H-2S-1.2C
DigiKey Part Number
H12101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57H-2S-1.2C
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.20MM
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.047" (1.20mm)
EDA/CAD Models
DF57H-2S-1.2C Models
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.047" (1.20mm)