DF1B-10P-2.5DSA(01)
DigiKey Part Number
H3623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1B-10P-2.5DSA(01)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
EDA/CAD Models
DF1B-10P-2.5DSA(01) Models
Category
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.417" (10.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
1
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
White
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
14mm