BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
26-BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53)
Description
CONN RCPT 36POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM28B0.6-36DS/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
36
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)