M83-LMT1M2N96-0000-000
DigiKey Part Number
952-3004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LMT1M2N96-0000-000
Description
CONN HEADER VERT 96POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 96 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M83-LMT1M2N96-0000-000 Models
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Voltage Rating
120V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10.65mm, 12.85mm