M83-LML3M5N36-0000-000
DigiKey Part Number
M83-LML3M5N36-0000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LML3M5N36-0000-000
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M83-LML3M5N36-0000-000 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
120V