M80-8872001
DigiKey Part Number
952-2979-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8872001
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-8872001 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.202" (5.14mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Mated Stacking Heights
7.23mm, 7.85mm
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
800V
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose, Military
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)