M80-8511842
DigiKey Part Number
952-1134-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8511842
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-8511842 Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Strain Relief Clips
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V