M80-7882005
DigiKey Part Number
952-1763-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-7882005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 28-32AWG
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 28-32 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-7882005 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
28-32 AWG
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)