M80-4662005
M80-4662005
Harwin’s Company Overview
M80-4662005
DigiKey Part Number
952-2067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4662005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 24-28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 24-28 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4662005 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Harwin Inc.
Fastening Type
Screw Lock
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
24-28 AWG
Connector Type
Receptacle
Features
Jackscrews, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.079" (2.00mm)