M50-3800542
M50-3800542
Harwin’s Company Overview
M50-3800542
DigiKey Part Number
952-2567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3800542
Description
CONN DIP HDR IDC 10P 30AWG VERT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector IDC 30 AWG Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3800542 Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Harwin Inc.
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Features
Feed Through
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Cable Pitch
0.025" (0.64mm)
Number of Positions Loaded
All
Board-Side Pitch
0.050" (1.27mm)