M22-1920046
DigiKey Part Number
952-1310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22-1920046
Description
CONN JUMPER SHORTING TIN RED
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Open Top 0.079" (2.00mm) Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M22-1920046 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
0.138" (3.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Contact Finish
Tin
Series
Contact Finish Thickness
118.1µin (3.00µm)
Packaging
Bulk
Color
Red
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Open Top
Housing Material
Polyester, Glass Filled
Gender
Female Sockets
Voltage Rating
250V
Number of Positions or Pins (Grid)
2 (1 x 2)
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.079" (2.00mm)