G125-MV12605L1R
DigiKey Part Number
G125-MV12605L1R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MV12605L1R
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MV12605L1R Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Board Lock, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.25mm, 7.35mm, 7.7mm