G125-MH124M4-02AD000P
DigiKey Part Number
952-G125-MH124M4-02AD000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH124M4-02AD000P
Description
HDR MALE R/A 2PWR + 24SIGNAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 (24 + 2 Power) position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH124M4-02AD000P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Screw Lock
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Strip
Insulation Height
0.208" (5.30mm)
Contact Material
Beryllium Copper, Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A, 10A